Kliknij i zarejestruj się!   -   Logowanie: Twój email: Hasło:   -   Zapomniałeś hasła?

Navigator: Rallynews home / Artykuły / Skoda Fabia R5 już z homologacją.
2015-04-18 00:12:46, opublikował: Koziarski Łukasz MacGyver

Skoda Fabia R5 już z homologacją.

Międzynarodowa Federacja Samochodowa FIA homologowała Škodę Fabię R5. Nowa rajdówka czeskiego producenta, oparta na aktualnym drogowym modelu Fabii, ma zastąpić wersję w specyfikacji S2000, która przeszła do historii jako najbardziej udany samochód rajdowy w historii ŠKODA Motorsport.

Skoda Fabia R5 już z homologacją.

„Jesteśmy bardzo zadowoleni, że Międzynarodowa Federacja Samochodowa FIA dała nam zielone światło. Teraz możemy udowodnić, jak dobry jest nasz nowy rajdowy samochód” - mówi członek Zarządu Škody ds. Rozwoju, dr Frank Welsch.
„Podczas pracy przy produkcji trzeciej generacji Fabii, nie zapomnieliśmy o przeszczepieniu kilku genów z naszych samochodów rajdowych, dzięki czemu powstała najbardziej emocjonująca Fabia w historii. Najnowszy model tego auta, przy którym praca od początku była samą przyjemnością, stał się też od razu podstawą dla nowej Fabii R5 – odwrotnie, niż miało to miejsce w przeszłości.”

Nowa rajdowa Škody Fabia R5 jest wyposażona w silnik turbo o pojemności 1,6 litra. Ma stały napęd na cztery koła, a także pięciobiegową, sekwencyjną skrzynię biegów i kolumny McPhersona. Minimalna masa samochodu wynosi, zgodnie z regulaminem, 1 230 kilogramów. Rezlizacja projektu Fabii R5 zajęła zespołowi Škoda Motorsport 15 miesięcy.

„Bardzo cieszymy się z otrzymanej homologacji Międzynarodowej Federacji Samochodowej FIA” - mówi dyrektor Škoda Motorsport, Michal Hrabánek. „Prace nad rozwojem naszego projektu rajdowej Fabii były męczące i stanowiły nie lada wyzwanie dla całego zespołu ŠKODA Motorsport. Dlatego teraz serdecznie wszystkim dziękuję.”

Istotny wkład w powstanie nowego samochodu rajdowego  wnieśli fabryczni kierowcy, tacy jak mistrz Azji i Pacyfiku Jan Kopecký , mistrz Europy Esapekka Lappi , rajdowa legenda „Fast” Freddy Loix i wielokrotny mistrz, Austrii Raimund Baumschlager. W okresie przygotowań do procesu homologacji, przejechali blisko 10.000 kilometrów po drogach o różnej nawierzchni na terenie Czech, Austrii, Niemiec, Włoch, Francji, Grecji, Hiszpanii i Finlandii.

Škoda Fabia R5, mimo iż nie przejechała jeszcze żadnego rajdu, spotyka się z dużym zainteresowaniem ze strony potencjalnych klientów z różnych zespołów, co jest zasługą jej utytułowanego  poprzednika - Fabii S2000, która swój pożegnalny sezon 2014 zakończyła hat trickiem tytułów w mistrzostwach kierowców i producentów w FIA Rajdowych Mistrzostwach Azji i Pacyfiku (RRSO), a mistrzem w Rajdowych Mistrzostwach Europy FIA (ERC) był trzeci kierowca Škody z rzędu. Lista sukcesów osiągniętych w zeszłym roku obejmuje również pięć tytułów krajowych. W sumie dorobek Škody Fabia Super 2000 przez sześć ostatnich lat to prawie 50 tytułów krajowych i międzynarodowych. Fabia Super 2000, która zadebiutowała w 2009 roku, była najbardziej udanym projektem w 114-letniej historii sportów motorowych czeskiej firmy.

Dyrektor Škoda Motorsport, Michał Hrabánek: „Dzięki nowej Fabii R5, mamy nadzieję kontynuować sukcesy, z których cieszyliśmy się do tej pory. Nasze samochody od lat słyną z szybkości i niezawodności na trasach rajdowych całego świata. Po udanym procesie homologacyjnym, możemy rozpocząć kolejny etap prac nad projektem Fabia R5.”

Samochód zadebiutuje oficjalnie już za tydzień, na trasie pierwszej rundy tegorocznych Mistrzostw Czech 50. Rallye Šumava Klatovy. Pojadą nim Mistrzowie Azji i Pacyfiku Jan Kopecký i Pavel Dresler. Załoga ta, Fabią S2000, wygrała ten rajd w 2012 r.

> Powrót  • śledzik
  • blip
- Rajdy samochodowe - Artykuły - Kalendarium - Foto - Video - Kontakt -
© 2009 rallynews.pl - Warunki użytkowania serwisu - created by insidedreams.pl