Kliknij i zarejestruj się!   -   Logowanie: Twój email: Hasło:   -   Zapomniałeś hasła?

Navigator: Rallynews home / Artykuły / Z pasji do rajdów...
2011-10-04 13:20:04, opublikował: Błażej „Błarz” Grygiel

Z pasji do rajdów...

Do tej pory polskie projekty kit-car koncentrowały się na kopiowaniu popularnych marek. Konstruktorzy czerpali od najlepszych, ale własne pomysły chowali do kieszeni. Aż jeden z nich postanowił stworzyć własny projekt.

Z pasji do rajdów...
(fot. P. Jaczewski)

Trzech braci, cel jeden – stworzyć nową jakość wśród polskich kit-carów. Zaczęło się od pasji i miłości do samochodów i rajdów. Najmłodszy – Paweł Ferdek – realizował się jako kierowca, już na samym początku prześcigając najstarszego – Tomka, który od zawsze miał żyłkę konstruktora. Natomiast średni brat – Jan wspomagał przedsięwzięcie. Pomysł z pozoru wydawał się prosty: wykorzystać zdobyte na torach oraz w rajdach doświadczenie by stworzyć idealny samochód, sprawiający kierowcy jak najwięcej frajdy z jazdy. Pierwsze projekty autorstwa Tomasza Ferdka oraz jeżdżące podwozie powstały jeszcze we Wrocławiu. Tutaj Tomek wraz z przyjacielem, również kierowcą rajdowym Arturem Burym, zbudowali ramę. Paweł zajął się testami zawieszenia na torze. Efekt ocenił zaprzyjaźniony z braćmi, znany wszystkim fanom rajdów Sławek „Virnik” Jarek – Ta konstrukcja ma bardzo duży potencjał, wersję torową z 200-konnym silnikiem motocyklowym kupię jak tylko powstanie.


 (fot. G. Kociumbas)

Po pewnym czasie prace nad Kozmo – bo tak ma nazywać się wspólne dzieło braci – wraz z autorem projektu przeniosły się do Warszawy, gdzie właśnie powstaje model nadwozia. Jego projekt oraz wersje w różnych kolorach odnajdziecie na stronie www.kozmo.pl. Tam także autor dokładnie informuje o osiągach i postępach projektu.

Tomasz Ferdek, planuje stworzenie pojazdu w różnych wersjach, w zależności od wieku i preferencji potencjalnego kierowcy. W podróż podstawowym modelem Kozmo będzie mógł wyruszyć nawet szesnastolatek, który ma prawo jazdy kategorii B1. Pozwoli na to mała waga samochodu, podstawowa wersja to 550 kg i silnik fiata o pojemności 1100 cm2, z mocą do 70 koni mechanicznych. Dla doświadczonych kierowców oraz tych, którzy będą chcieli testować osiągi maszyny przeznaczona będzie "topowa" wersja. Pod maską znajdzie się silnik o pojemności 1400 cm2 z turbodoładowaniem, 200 koni mechanicznych, a waga pojazdu to 650 kg.

Ale samo zaangażowanie i pomoc rodziny z przyjaciółmi to niestety za mało by Kozmo mogły zacząć jeździć po polskich ulicach. Dlatego cały czas trwają poszukiwania sponsora, który byłby zainteresowany wsparciem tego nowatorskiego projektu.

(fot. T. Ferdek)
 

> Powrót  • śledzik
  • blip
- Rajdy samochodowe - Artykuły - Kalendarium - Foto - Video - Kontakt -
© 2009 rallynews.pl - Warunki użytkowania serwisu - created by insidedreams.pl