Kliknij i zarejestruj się!   -   Logowanie: Twój email: Hasło:   -   Zapomniałeś hasła?

Navigator: Rallynews home / Artykuły / Pożegnania… Odszedł Władysław Paszkowski
2010-06-10 09:47:26, opublikował: Chmielewski Grzegorz

Pożegnania…

Odszedł Władysław Paszkowski

Klucze: paszkowski, władysław, automobilklub, polski, warszawa,
Odszedł Władysław Paszkowski

9 czerwca zmarł w Warszawie Władysław Paszkowski. Urodził się w 1932 roku, jako 16-latek zdobył prawo jazdy i wstąpił do sekcji młodzieżowej Automobilklubu Warszawskiego.

W sierpniu 1948 r. brał udział w pierwszym obozie szkoleniowym sekcji młodzieżowej (trenowano Willysami z demobilu) na skraju Puszczy Kampinoskiej. Od 1952 r. startował w jednodniowych jazdach konkursowych, które wówczas miały rangę Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski; właśnie w tym sezonie zdobył swój pierwszy tytuł wicemistrzowski.

Był zawodnikiem wszechstronnym. Przez wiele lat z sukcesami startował nie tylko w rajdach, ale także w wyścigach; był nawet kartingowym mistrzem Polski (ex aequo z Rudolfem Piecką z Automobilklubu Śląskiego). Motoryzacja i samochody pochłaniały go bez reszty – jeździł nie tylko sportowo, ale był też zawodowym kierowcą (m.in. w wojsku i w transporcie łączności, był też taksówkarzem). Zorganizował pierwszą w Polsce Szkołę Doskonalenia Techniki Jazdy pod egidą PZM. Był instruktorem tej szkoły.

To właśnie Władek Paszkowski był w latach 60. inicjatorem Rajdu Barbórka, początkowo rozgrywanego na lotnisku Babice na warszawskim Bemowie. W 1983 r. nakładem wydawnictwa „Sport i Turystyka” ukazała się książka „Zanim wystartujesz”, wprowadzająca kierowców w tajniki „wyższej szkoły jazdy”. Jej współautorami byli Władysław Paszkowski i Leszek Małkowski. Leszek zmarł niecałe trzy tygodnie przed Władkiem…

fot: www.automobilklubpolski.pl

> Powrót  • śledzik
  • blip
Mówią nieobecni
Mówią nieobecni
03.11.15 (0)
71 załóg w Zieleńcu
71 załóg w Zieleńcu
07.10.15 (0)
- Rajdy samochodowe - Artykuły - Kalendarium - Foto - Video - Kontakt -
© 2009 rallynews.pl - Warunki użytkowania serwisu - created by insidedreams.pl