Kliknij i zarejestruj się!   -   Logowanie: Twój email: Hasło:   -   Zapomniałeś hasła?

Rajdy samochodowe:
WRC - IRC - RSMP
RPP - ERC - GSMP

SZUKAJ:
Navigator: Rallynews home / Artykuły / 71. LOTOS Rajd Polski 2014 Ogier i Ingrassia zwyciężają w Lotos 71. Rajdzie Polski
Artykuł: Ogier i Ingrassia zwyciężają w Lotos 71. Rajdzie Polski (71. LOTOS Rajd Polski 2014)
2014-06-29 15:31:28, opublikował: Informacja prasowa

71. LOTOS Rajd Polski 2014

Ogier i Ingrassia zwyciężają w Lotos 71. Rajdzie Polski

Aktualni mistrzowie świata Sebastien Ogier i Julien Ingrassia po raz pierwszy w karierze sięgnęli po zwycięstwo w Rajdzie Polski. W drodze do piątego triumfu w sezonie 2014 francuski duet wygrał dziesięć odcinków specjalnych, meldując się na mecie w Mikołajkach z ponad minutową przewagą nad inną załogą Volkswagena Polo R WRC Andreas Mikkelsen/Ola Floene

Ogier i Ingrassia zwyciężają w Lotos 71. Rajdzie Polski

Dla Sebastiena Ogiera to już 21 zwycięstwo w Rajdowych Mistrzostwach Świata. 30-letni Francuz wyprzedził pod tym względem swojego rodaka Didiera Auriola (20 wygranych) i awansował na siódme miejsce w historii Rajdowych Mistrzostw Świata. Więcej zwycięstw od Ogiera nadal mają: Sebastien Loeb (78), Marcus Gronholm (30), Carlos Sainz (26), Colin McRae (25), Tommi Makinen (24) i Juha Kankkunen (23).

Przez cały rajd trwała zacięta walka o najniższy stopień podium, w którą włączonych było aż czterech kierowców: Thierry Neuville, Mikko Hirvonen, Jari-Matti Latvala i Juho Hanninen. Ostatecznie trzecie miejsce zdobył Neuville, dla którego – po tegorocznym Rajdzie Meksyku – było to drugie podium zdobyte za kierownicą Hyundaia i20 WRC.

W kategorii WRC 2 od początku sobotniego etapu prowadzenie pewnie kontrolował estoński kierowca Ott Tanak (Ford Fiesta R5), który ostatecznie wyprzedził fińskiego kierowcę Jariego Ketomę. Trzecia lokata należała do mieszkańca Arabii Saudyjskiej Yazeeda Al Rajhi (Ford Fiesta S2000).

LOTOS 71. Rajdu Polski niestety nie był szczęśliwy dla polskich załóg startujących samochodami WRC. Michał Sołowow z Maciejem Baranem i Krzysztof Hołowczyc z Łukaszem Kurzeją na skutek dachowań odpadli z zawodów odpowiednio w piątek i w sobotę. Również na drugim etapie z powodu urwania prawego tylnego koła, pełnego dystansu nie zaliczyli Robert Kubica i Maciej Szczepaniak. Załoga RK M-Sport wróciła jednak do walki w niedzielę w ramach systemu Rally2 ostatecznie kończąc 7. tegoroczną rundę Rajdowych Mistrzostw Świata na 20. miejscu. W tej sytuacji najlepszą z polskich załóg była para Jarosław Kołtun/Ireneusz Pleskot (Ford Fiesta R5), która zakończyła zawody na 18. w klasyfikacji generalnej.

Do niedzielnego etapu LOTOS 71. Rajdu Polski składającego się z czterech odcinków specjalnych o łącznej długości niespełna 50 km przystąpiło 56 załóg. Wśród nich byli Robert Kubica i Maciej Szczepaniak (Ford Fiesta RS WRC), którzy pojawili się na niedzielnych oesach w ramach systemu Rally2. Przed wyjazdem na pierwszą pętlę w samochodzie Polaków mechanicy wymieniali alternator, przez co wyjechali oni z parku serwisowego o 40 minut za późno inkasując karę 2 min 20 s. Ostatni etap rozpoczął drugi przejazd 14-kilometrowego odcinka Miłki, który zawodnicy również pokonywali w czwartki wieczór. Tym razem na trasie próby padał deszcz co spowodowało, że nawierzchnia była dość przyczepna. W tych warunkach najszybszy był Jari-Matti Latvala, dzięki czemu fiński kierowca awansował na 5. miejsce spychając na 6. pozycję swojego rodaka Juho Hanninena, który przez cały sobotni etap zmagał się z awarią układu kierowniczego w swoim samochodzie. Latvala wygrał również drugi przejazd Kruklanek. Mimo przebitej prawej, przedniej opony, drugi czas zanotował Thierry Neuville umacniając się na trzeciej pozycji. Na czwartym i jednocześnie ostatnim przejeździe superoesu Mikołajki Arena piąte oesowe zwycięstwo zanotował Latvala, zaś ostatni w programie oes Baranowo stanowiący jednocześnie dodatkowo punktowany Power Stage padł łupem Sebastiena Ogiera, który z Mikołajek wywozi komplet 28 punktów.

Komentarze po LOTOS 71. Rajdzie Polski:

SEBASTIEN OGIER (1. MIEJSCE) - Jestem niesamowicie szczęśliwy. To moje 21. zwycięstwo w mistrzostwach świata. Czuję się wspaniale. Weekend był perfekcyjny. Odcinki były świetne, cały czas jechaliśmy z dużymi prędkościami. Najważniejsze, że zrobiłem duży krok naprzód w walce o mistrzostwo świata. W tym sezonie konkurencja jest niesamowita. Każdy wywiera na mnie presję.

ANDREAS MIKKELSEN (2. MIEJSCE): - To był wspaniały weekend. Uwielbiam Rajd Polski. Trasy na Mazurach były wspaniałe. W sobotę miałem problem z hamulcami i popełniłem jeden błąd, który wyeliminował mnie z walki z Sebem Ogierem.

THIERRY NEUVILLE (3. MIEJSCE): - Trzecie miejsce to wspaniały wynik. To najlepszy wynik w historii Hyunadia. Weekend był bardzo dobry. Wykonaliśmy dobrą pracę. Muszę podziękować całemu zespołowi. Mam nadzieję, że podobnie będzie w kolejnych rajdach.

MIKKO HIRVONEN (4. MIEJSCE): - Najważniejsze, że udało mi się odeprzeć ataki Latvali, który bardzo mocno mnie naciskał. Po wszystkich problemach, 4. miejsce jest bardzo dobre. Ostatni odcinek starałem się przejechać jak najszybciej i udało się. To nie był łatwy weekend. Największym problemem był niewłaściwy opis trasy, który cały czas musiałem poprawiać.

ROBERT KUBICA (20 MIEJSCE): - Wczoraj mieliśmy pecha i uszkodziliśmy zawieszenie. Cały rajd był jednak bardzo dobry. Chciałbym bardzo podziękować kibicom za wspaniały doping. Dodatkowo gratuluję organizatorom za organizację świetnego rajdu, który był dużo lepszy niż przed rokiem. Wszyscy wyciągnęli odpowiednie wniosku z zeszłorocznej edycji imprezy i teraz wszystko zostało naprawione.

LOTOS 71. Rajd Polski – (wyniki nieoficjalne)
1. Sébastien Ogier (FRA)/Julien Ingrassia (FRA)   Volkswagen Polo R WRC   2:34:02.0   
2. Andreas Mikkelsen (NOR)/Ole Floene (NOR)    Volkswagen Polo R WRC   2:35:09.7
3. Thierry Neuville (BEL)/Nicolas Gilsoul (BEL)      Hyundai i20 WRC               2:36: 15.5 
4. Mikko Hirvonen (FIN)/Jarmo Lehtinen (FIN)       Ford Fiesta RS WRC          2:36:34.4
5. Jari-Matti Latvala (FIN)/Miikka Anttila (FIN)       Volkswagen Polo R WRC    2:36:35.1
6. Juha Hänninen (FIN)/Tomi Tuominen (FIN)       Hyundai i20 WRC                2:36:51.9
7. Kris Meeke (GBR)/Paul Nagle (IRL)                  Citroën DS3 WRC                2:38:29.9
8. Hayden Paddon (NZL)/John Kennard (NZL)     Hyundai i20 WRC                 2:38:34.1
9. Henning Solberg (NOR)/Ilka Minor (AUT)         Ford Fiesta R5 WRC            2:39:01.0
10. Martin Prokop (CZE)/Jan Tomanek (CZE)      Ford Fiesta R5 WRC             2:40:13.3
11. Ott Tanak (EST)/Raigo Molder (EST)              Ford Fiesta R5                      2:42:12.3
12. Jari Ketomaa (FIN)/Kaj Lindström (FIN)         Ford Fiesta R5                       2:43:50.5

Zwycięzcy odcinków specjalnych:
OS 1: Sebastien Ogier
OS 2: Juho Hanninen
OS 3: Sebastien Ogier
OS 4: Andreas Mikklesen
OS 5: Mads Ostberg
OS 6: Sebastien Ogier
OS 7: odwołany
OS 8: odwołany
OS 9: Andreas Mikkelsen
OS 10: Sebastien Ogier
OS 11: Andreas Mikkelsen
OS 12: Mads Ostberg
OS 13: Sebastien Ogier
OS 14: Sebastien Ogier
OS 15: Sebastien Ogier
OS 16: Sebastien Ogier
OS 17: Thierry Neuville
OS 18: Jari-Matti Latvala
OS 19: Jari-Matti Latvala
OS 20: Sebastien Ogier
OS 21: Jari-Matti Latvala
OS 22: Jari-Matti Latvala
OS 23: Jari-Matti Latvala
OS 24: Sebastian Ogier

Liderzy LOTOS 71. Rajdu Polski
OS 1: Sebastien Ogier
OS 2: Andreas Mikkelsen
OS 3: Sebastien Ogier
OS 4-5: Andreas Mikkelsen
OS 6-8: Sebastien Ogier
OS 9: Andreas Mikkelsen
OS 10-24: Sebastien Ogier

> Powrót  • śledzik
  • blip
Info
71. LOTOS Rajd Polski
27.06-29.06.2014
WRC - Mistrzostwa Świata,

Kraj: Poland
Nawierzchnia: szuter
Strona rajdu News
Byłem na rajdzieKto był na rajdzie? Oceń rajd
Najnowsze wieścizobacz węcej
VIDEO:+ dodaj
- Rajdy samochodowe - Artykuły - Kalendarium - Fotogalerie - Zdjęcia użytkowników - Video - Forum - Kontakt -
© 2009 rallynews.pl - Warunki użytkowania serwisu - created by insidedreams.pl